:: Home   News Updates   SHORTLISTED CANDIDATES - POSTS OF ECDE TEACHER III AND ASSISTANT ECDE TEACHER III - KALOLENI AND KILIFI SOUTH SUB COUNTIES ›

News Updates »

SHORTLISTED CANDIDATES - POSTS OF ECDE TEACHER III AND ASSISTANT ECDE TEACHER III - KALOLENI AND KILIFI SOUTH SUB COUNTIES

....

All persons shortlisted hereunder are invited for interview at the mentioned venues in the various Sub Counties as per scheduled dates and time.

The candidates should carry with them:

  • Original Kenyan Identification (ID) Card or Passport
  • Original certificates and testimonials
  • Current recommendation letter from current employer.

Post of ECDE Teacher III (Diploma holders)

Kaloleni Sub County

Date: 21/01/2021

Time: 9.00 am

S/N

Names

Gender

Venue

1.

Esmond Mwalimu Masha

F

Mariakani Sub Unit Office

2.

Mary Chea

F

3.

Tecklar Pendo Lugo

F

4.

Catherine Wangesi

F

5.

Catherine Kabeyu Pula

F

6.

Fatuma Athumani

F

7.

Sofia Rashid Dzombo

F

8.

Saumu Malombo Bindo

F

9.

Florence Nyambura Masha

M

10.

Lugho Mbeyu Rose

F

11

Said Karisa Kithi

M

12

Florence Zawadi Kombe

F

13

Hadija Mlongo Tsuma

F

14

Teresa Neema Chome

F

15

Eisha Kazungu Kithi

F

16

Lauryne Mapenzi Mdzomba

F

17

Emily Kimera Karembo

F

18

Lucy Mwaka Mwachiti

F

19

Daniel Kazungu Karisa

M

20

Zainab Kombo Kombo

F

Date: 22/01/2021

Time: 9.00 am

S/N

Names

Gender

Venue

21

Fatuma Athumani

F

Mariakani Sub Unit Office

22

Esther Mitsanze

F

23

Florence Lonyo Ndune

F

24

Juliet Mwaka Faki

M

25

Deborah Ayuma Stephen

F

26

John Kombe

F

27

Emmanuel Hamisi Karisa

F

28

Daniel Kazungu Karisa

M

29

Florence Mwaka Tsuma

F

30

Fatuma Athumani

F

31

Jeniffer Kahunda Kadi

F

32

Fatuma Athumani

F

33

Pili Kalawa Ndangili

F

34

Purity Umazi Charo

F

35

Yaa Harrison

M

36

Constance Kalume Baya

F

37

Elizabeth Chonga

F

38

Winnie Dama Kazungu

F

39

Pamela Choni Mwembe

F

Post of Assistant ECDE Teacher III (Certificate holders)

Kaloleni Sub County

Date: 25/01/2021

Time: 9.00 am

S/N

Names

Gender

Venue

1.

Christine Kasichana Iha

F

Mariakani Sub Unit Office

2.

Clementina Bahati Charo

F

3.

Pauline Kafedha Kazungu

F

4.

Shanny Sherry Karisa

F

5.

Mary Karisa Baya

F

6.

Constance Mbuche Chishambo

F

7.

Subira Nduku Mumo

F

8.

Ferrick Pendo Karisa

F

9.

Florence Kahaso Kaingu

F

10.

Emmanuel Hamisi Karisa

M

11

Selina Mauna Mwinga

F

12

Zaitun Pili Karisa

F

13

Winnie Dama Safari

F

14

Florence Mghoi Mwaningo

F

15

Esther Sidi Kazungu

F

16

Sunday Dzombo Samuel

F

17

Purity Riziki Ngonyo

F

18

Joyce Mbeyu Munga

F

19

Nancy Tabu Kenga

F

20

Irene Kadzo Mangi

F

Date: 26/01/2021

Time: 9.00 am

S/N

Names

Gender

Venue

21

Beatrice Katoi Kayaa

F

Mariakani Sub Unit Office

22

Beatrice Charo

F

23

Juliana Anzazi Mgute

F

24

Philip Katana Kithi

F

25

Claris Kadzo Mramba

F

26

Mlongo Shamakame

F

27

Riziki Nyamvula Yusuf

F

28

Mejumaa Chizi Shihi

F

29

Caroline Salama Charo

F

30

Hussein Kilifi Karisa

M

31

Asha Chinyavu Mangale

F

32

Linet Santa Kasiwa

F

33

Betty Umazi Befah

F

34

Christine Ngonyo

F

35

Esther Kashutu Kadenge

F

36

Marion Rehema Mbaru

F

37

Pili Chiri Kapala

F

38

Priscillar Kadzo Kalume

F

39

Sylvia Kithi Kahaso

F

40

Phelista Chai Katana

F

Date: 27/01/2021

Time: 9.00 am

S/N

Names

Gender

Venue

41

Purity Mwaka Mutengo

F

Mariakani Sub Unit Office

42

Aqulinah Namana Mganga

F

43

Ramadhani Juma Marimah

F

44

Everlyne Bahati Baya

F

45

Irene Dama Baya

F

46

Revic Chai

F

47

Agnes Bahati Kazungu

F

48

Fondo Katana Karisa

F

49

Ruphence Kadzo Thoya

F

50

Emily Nyadzua Mzungu

F

51

Priscillar Zawadi Mramba

F

52

Joyce Zawadi Mbazu

F

53

Robert Kithi Katana

M

54

Josephine Pendo Mzungu

F

55

Beatrice Santa Ngala

F

56

Pili Chizi Kapala

F

57

Priscilla Mbodza Tsuma

F

58

Milcah Mukhabali Litunda

F

59

Harriate Kanze Kenga

F

60

Ziroh Jemimah Muhache

F

61.

Fatuma Khamisi Thoya


Post of ECDE Teacher III (Diploma holders)

Kilifi South Sub County

Date: 27/01/2021

Time: 9.00 am

S/N

Names

Gender

Venue

1.

Tabitha Kadzo Ngumbao

F

Sub County Administrator Office Shariani

2.

Chrispiner Anzazi Muye

F

3.

Rachel Kanze Jilani

F

4.

Eunice Ndunge Malonza

F

5.

Ruth Mbodze Mwandonga

F

6.

Nuru Awadh Abdalla

F

7.

Umazi Mwalewa Mwashaha

F

8.

Linet Neema Mweni

F

9.

Safari Gladwell Chimbeja

F

10.

Khadija Khamis Omar

F

11

Grace Justus Tangai

F

12

Elizabeth Mbeyu Keah

F

13

Grace Sidi Baya

F

14

Sidi Happy Ngumbao

F

15

Amina Said Mangi

F

16

Loice Kadzo Mwaringa

F

17

Sarah Sidi Kaingu

F

18

Mwaka Ngule

F

Date:28/01/2021

Time: 9.00 am

S/N

Names

Gender

Venue

19

Amina Abdalla Hassan

F

Sub County Administrator Office Shariani

20

Robert Chiro Nyinge

F

21

Najma Juma Mwaito

F

22

Rachel Nantalo Kombe

F

23

Doreen Anzazi Jira

F

24

Rebecca Nimwaka Mwangome

F

25

Cynthiah Zawadi Mudungu

F

26

Martha Sada Karisa

F

27

Laurine Mbodze Mwiri

F

28

Margaret Tsuma

F

29

Carolyne Neema Mwangala

F

30

Mary Karembo Njuga

F

31

Mwamuye Getrude Mbeyu

F

32

Susan Kwekwe Masha

F

33

Benjamin Janji Munga

M

34

Gladys Sifa Kaingu

F

35

Ancilar Uchi Ngala

F

36

Nancy Maua Kalu

F

Date:29/01/2021

Time: 9.00 am

S/N

Names

Gender

Venue

37

Agnes Kanze Ngoti

F

Sub County Administrator Office Shariani

38

Pauline Mnyazi Chilumo

F

39

Evalyne Nyamvula Mwingo

F

40

Reubin Gambo Maropia

M

41

Juliet Luvuno Chapio

F

42

Pamela Mnyazi Lewa

F

43

Latifa Ismail Iddi

F

44

Clemence Furaha Mwaringa

F

45

Daniel Mungoma Peter

M

46

Eunice Munyazi Munga

F

47

Benta Anzazi Mwamwinga

F

48

Caroline Luvuno Kitti

F

49

Margaret Ningala Washe

F

50

Samuel Chamanga Mwabonje

M

51

Francis Mwalimu Kaingu

M

52

Lucy Neema Nzai

F

53

Emma Dzidza Nyinge

F

54

Khadija A Kassim

F

Post of Assistant ECDE Teacher III (Certificate holders)

Kilifi South Sub County

Date: 01/02/2021

Time: 9.00 am

S/N

Names

Gender

Venue

1.

Naima Mnyazi Geaorge

F

Sub County Administrator office Shariani

2.

Eline Maondo Tokali

F

3.

Thima Mpa Hassan

F

4.

Lillian Dama Maitha

M

5.

Loice Nuru Charo

M

6.

Loreen Mnyazi Juma

F

7.

Patricai Luvuno Kaingu

M

8.

Sylvia Mnyaza Mwanyamba

F

9.

Peris Medza Mtsonga

F

10.

Rider Raphael Mwambanga

M

11

Constance Pahe Kalama

F

12

Zosi Elinnah

F

13

Aisha Abdulrahman

F

14

Phelista Kanga Mwabonje

F

15

Erick Kadzenga Nyamanwi

M

16

Patience Nyamvula Bongo

F

17

Constance Nydzua Yaa

F

18

Nyinge Mnyazi Grace

M

19

Gladys Pendo Khamisi

Date: 02/02/2021

Time: 9.00 am

S/N

Names

Gender

Venue

21

Everlyne Mwaka Ndoro

F

Sub County Administrator office Shariani

22

Janet Mwaka Mbaru

F

23

Mary Mkambe Gilbert

F

24

Jackline Rehema Karisa

F

25

Mwalune Mary Kwekwe

F

26

Baya Everlyn Nyamvula

F

27

Martha Ningala Mwandeje

F

28

Aisha Kerebi Mohamed

F

29

Salama Kalinda Jefwa

F

30

Nyaduza Chiro Valner

F

31

Florence Luvuno Mwanyamba

F

32

Rachael Medza Chibo

F

33

Bibian Idza Barisa

F

34

Sarah Mwaka Chigunda

F

35

Neema Jacob Lewa

F

36

Fatma Omar Shee

F

37

Mercy Nyevu Kazungu

F

38

Joshua Manjewa paul

F

39

Rachael Chitsaka Mwangala

F

Date: 03/02/2021

Time: 9.00 am

S/N

Names

Gender

Venue

40

Shellin Mwaka Mwamunga

F

Sub County Administrator office Shariani

41

Petronillar Mwaka Jembe

F

42

Mwasambo Grace

F

43

Tacillar Mbodza Bindo

F

44

Naomi Santa Kahindi

F

45

Jacintar Mkambe Mbaru

F

46

Tembo Rebecca Choni

F

47

Lunnet Mapenzi Mwamba

F

48

Philister Mbuche Tunje

F

49

Karen Kadii Mwamulala

F

50

Zawadi Phillip Jefwa

F

51

Kazungu Grace Chisitsa

F

52

Lilian Kadzo Kitsao

F

53

Risper Mbodze Karima

F

54

Chai Joyce Katana

F

55

Elizabeth Masika Chilyalya

F

56

Mwanasiti Athuman Lioago

F

57

Marrieta Anzazi Mwangome

F

58

Difence Dzala Rimba

F

Date: 04/02/2021

Time: 9.00 am

S/N

Names

Gender

Venue

59

Elviner Manga Piri

F

Sub County Administrator office Shariani

60

Peris Madzua Kitti

F

61

Pauline Kai

F

62

Mary Mnayzi Mwavita

F

63

Caroline Tatu Mwachirembe

F

64

Mishi Ania Omar

F

65

Constance Mbuche Chishambo

F

66

Diana Idza Tinga

F

67

Loice Lozi Chigiri

F

68

Loyce Magombe Kaingu

F

69

Anderson Mungoma Mlanda

M

70

Frida Uchi Mshele

F

71

Janet Geji Zosi

F

72

Caroline Dzame Tembo

F

73

Bakari Chiyonzo Julo

M

74.

Pauline Anzazi Mwarabu

F

75

Lydia Chizi Kalama

F

76

Elizabeth Mbeyu Gangoto

F

77

Kai Chigongo Janet

F

78

Kalama Kiti

M

79.

Emily Mwarabu Chonga

F

Board Secretary/CEO: County Public Service Board

 

Comments