:: Home   News Updates   SHORTLISTED CANDIDATES - POSTS OF ECDE TEACHER III AND ASSISTANT ECDE TEACHER III - KILIFI NORTH AND MALINDI SUB COUNTIES ›

News Updates »

SHORTLISTED CANDIDATES - POSTS OF ECDE TEACHER III AND ASSISTANT ECDE TEACHER III - KILIFI NORTH AND MALINDI SUB COUNTIES

....

All persons shortlisted hereunder are invited for interview at the mentioned venues in the various Sub Counties as per scheduled dates and time.

The candidates should carry with them:

  • Original Kenyan Identification (ID) Card or Passport
  • Original certificates and testimonials
  • Current recommendation letter from current employer.

Post of ECDE Teacher III (Diploma holders)

Kilifi North Sub County

Date: 15/01/2021

Time: 9.00 am

S/N

Names

Gender

Venue

1.

Josphine Santa Tsuma

F

Fumbini ECD Resource Centre

2.

Mlewa Elizabeth Mapenzi

F

3.

Samuel B. Mkare

M

4.

Daniel Kahindi Changawa

M

5.

Joshua Mwangata Mwangala

M

6.

Ngumbao Emmanuel Kazungu

M

7.

Kasichana Chengo Mangi

F

8.

Roselyne Karema

F

9.

Cecili Kaloki

F

10.

Thoya K.Rebecca

F

11

Mercy Kadzo Karisa

F

12

Josephine Kadzo Kalama

F

13

Rehema Furaha Charo

F

14

Esther Pola Kiponda

F

15

Prisca Nyamvula Kalimbo

F

16

Samuel Jefwa Kazungu

M

17

Selina Kadzo Kahindi

F

18

Mourina Dzidza Karisa

F

19

Humphery Kalama Chilyalya

M

20

Sophie Dzahazi Mazera

F

21

Grace Nyamvula Mbura

F

22

Najah Omar Abdalla

F

Date: 18/01/2021

Time: 9.00 am

S/N

Names

Gender

Venue

23

Sara Kadii Katana

F

Fumbini ECD Resource Centre

24

Winnie Luvuno Kunje

F

25

Esther Mnyazi Haro

F

26

Mebakari Ali Mbwana

M

27

Elizabeth M. Katoto

F

28

Richie Rajab Gambo

F

29

Charity Pendo Katana

F

30

Esther Karembo Kazungu

F

31

Mary Rehema Katana

F

32

Joyce Kache Kazungu

F

33

Elina Furaha Randu

F

34

Mariam Kahonzi Abdalla

F

35

Gideon Mwaropo

M

36

Salim Shamsa

M

37

Esther Karembo Kahindi

F

38

Mrabu Elizabeh Nambani

F

39

Peninah Munyazi Chilumo

F

40

Naomy Kadzo Mwaduna

F

41

Roselyne Chizi Mwango

F

42

Kulthum Mohammed Mashobo

M

43

Maitha Selivia Sidi

F

44

Salome Luvuno Chonga

F

Date: 19/01/2021

Time: 9.00 am

S/N

Names

Gender

Venue

46

Merclyne Kwekwe Deche

F

Fumbini ECD Resource Centre

47

Christine Zawadi Katana

F

48

Beauty Mkambe Rongoma

F

49

Gladys Lozi Mzungu

F

50

Neema Samuel Kaboga

F

51

Margaret Mapenzi Katungo

F

52

Kasiwa Mramba Kagohu

F

53

Obby Ngala Dida

M

54

Dorcas Hasafara Kokani

F

55

Stellar Chepkoech Mutai

F

56

Felicia Pendo Chonga

F

57

Zawadi Chapa

F

58

Agnetor Dama Kalama

F

59

Jumwa Justus Ruwa

M

60

Sarah Luvuno Mwalimu

F

61

Caroline Karisa Mwaro

F

62

Mapenzi Benson Kuto

M

63

Janet Kahunda Shuta

F

64

Elvia Mwaka Kahindi

F


Post of Assistant ECDE Teacher III (Certificate holders)

Kilifi North Sub County

Date: 20/01/2021

Time: 9.00 am

S/N

Names

Gender

Venue

1.

Brenda Bahati Kalume

F

Fumbini ECD Resource Centre

2.

Seneta Mwendwa Thoya

F

3.

Maria Kasichana Gabriel

F

4.

Mary Kamuche Mwadori

F

5.

Bora Mwaka Florence

F

6.

Stella Amina Mwarome

F

7.

Agnes Sidi Katana

F

8.

Constellar Pendo Kaingu

F

9.

Joel Santa Kitsao

M

10.

Lucy Santa Kitunga

F

11

Christine Furaha Kahindi

F

12

Prisca Anzazi Tsuma

F

13

Emmaculate Kadzo Yaa

F

14

Mgandi Nyamawi Jira

F

15

Joan Anzazi Pole

F

16

Mercyline Sarah Nyagah

F

17

Christine Kwekwe Yaa

F

18

Phelister Ningala Chilumo

F

19

Harriet K.Kombe

F

20

Evans Neema Mwagandi

M

21

Eve Rehema Baya

F

22

Sarah Dama Gharama

F

Date: 21/01/2021

Time: 9.00 am

S/N

Names

Gender

Venue

23

David Malo Sonje

F

Fumbini ECD Resource Centre

24

Elizabeth Neema Mweni

F

25

Priscar Nzalambi Ngala

F

26

Mariam Mungah

F

27

Sandra Mbeyu Sindi

F

28

Happy Uchi Dzombo

F

29

Nelly Idza Barisa

F

30

Halima Mohammed Ali

F

31

Florence Dama Yaa

F

32

Josephine Kasichana Kahindi

F

33

Pahe Kiti Chonga

F

34

Faith Uchi Kai

F

35

Leah Manga Ndolo

F

36

Gona R.Konde

M

37

Kafedha Henry Ramadhan

M

38

Grace Salama Mupe

F

39

Everlyne Kadzo Ngina

F

40

Agnes Pahe Kenga

F

41

Elizabeth Furaha Kadate

F

42

Nazi George Chirome

M

43

Kibibi Natasha Matezo

F

44

Eunice Kadzo Mbitha

F

Date: 22/01/2021

Time: 9.00 am

S/N

Names

Gender

Venue

45

Mitsanze Neema Beryle

F

Fumbini ECD Resource Centre

46

Halima Hamisi

F

47

Esther Chonje Muganga

F

48

Cecilia Kadzo Makutha

M

49

Sada Sidi Mwaringa

F

50

Mkambe Phoebe Lugwe

F

51

Fridah Chaga Pande

F

52

Agnes Nyadzua Mwambao

F

53

Etsther Salama Wanje

F

54

Saada Bilali Mwakibu

M

55

Josephine Mose Tembo

F

56

Flora Moseh Ngala

M

57

Priscillar Kitsao

F

58

Winnie Rehema Ngala

F

59

Winnie Mwaka Gona

F

60

Queen Uchi Thoya

F

61

Joseph Kalama Kazungu

M

62

Gloria Santa Dongo

F

63

Everlyn Maitha Mweni

F

64

Marcy Katana

F

65

Asya Ahamed Haji

F

66

Mercyline Katsele Kiboni

F

Date: 25/01/2021

Time: 9.00 am

S/N

Names

Gender

Venue

67

Karisa Roselyne Karembo

F

Fumbini ECD Resource Centre

68

Shufaa Bakari Yusuf

F

69

Rehema James Kadenge

M

70

Selina Mkambe Ngumbao

F

71

Agnes Tumaini Kithi

F

72

Jackline Sada Karisa

F

73

Stellar K. Chome

F

74

Reuben Bidii Karisa

M

75

Caroline Mwaka Bushuti

F

76

Karisa Tina Kavumbi

F

77

Kabibi Mure Kazungu

F

78

Beatrice Dhahabu Ngoka

F

79

Acquilinar Munga

F

80

Maitha Salome Mapenzi

F

81

Everlyne Kafedha Kazungu

F

82

Elnora Faida Kaingu

F

83

Llilian Jumwa Kai

F

84

Kalama Janet Kakala

F

85

Eunice Malombo Chilyalya

F

86

Esther Salama Wanje

F

87

Laban Mwarome

F

88

Cellina Nyadzua Mbigo

F

Date: 26/01/2021

Time: 9.00 am

S/N

Names

Gender

Venue

89

Beatrice Mwaka Piri

F

Fumbini ECD Resource Centre

90

Angeline Fahamu Mewakina

F

91

Anzazi Sandra Pole

F

92

Pauline Kache Mwavita

F

93

Julius Wanje Nyale

M

94

Mariam Munga

F

95

Nuru Kanze Kithi

F

96

Dorcas Zawadi Mwaro

F

97

Patience Mariga Mwabonje

F

98

Irene Furaha Katana

F

99

Mary Mghoi Mwaviswa

F

100

Priscilla Kabaha Kiberete

F

101

Lillian N. Mwatari

F

102

Janet Idza Kalu

F

103

Katana Neema Alice

F

104

Bimu Nikuchengwa Kamango

M

105

Josephine Luvuno Ziro

F

106

Mwasaha M. Patrick

M

107

Eunice Jumwa Jefwa

F

108

Linet Neema Mramba

F

Post of ECDE Teacher III (Diploma holders)

Malindi Sub County

Date:13 /01/2021

Time: 9.00 am

S/N

Names

Gender

Venue

1.

Simon Charo

M

Takaye Social Hall

2.

Elizabeth Mbeyu Joto

F

3.

Lydia Mnyazi Mwanyae

F

4.

Beatrice Sidi Katana

F

5.

Juliet Mhache Mwaziwe

F

6.

Laurine Kaingu

F

7.

Priscah U Kadenge

F

8.

Zuleiha Mjahid Abulkadir

F

9.

Hariet Rehema Jira

F

10.

Roselie Lauzi Munga

F

11

Lydia Baya Gunga

F

12

Suru Huda Mbarak

F

13

Gladys Fikibi Mitsanze

F

14

Deche Mwaka Zilpha

F

15

Grace Kombe Nzai

F

16

Joyce Kadzo Kea

F

17

Denice Hawa Rama

F

18

Joyce Kalala Mbuvi

F

Date:14 /01/2021

Time: 9.00 am

S/N

Names

Gender

Venue

19

Joyce Kitsao Simba

F

Takaye Social Hall

20

Simion Kidhuku Kadenge

F

21

Brenda Wato Kudha

F

22

James Kitsao Kadenge

M

23

Kaingu Anthony Charo

M

24

Charles George Nyanje

M

25

Katherine Kavumbi Kamwaj

F

26

Topiister Amina Fundi

F

27

Mrabu Kadzo Mary

F

28

Happiness Njira Ndoro

F

29

Nyanje Rachel Emmanuel

F

30

Jemmima Zawadi Dadu

F

31

Lilin Kangombe Mdzomba

F

32

Getrude Salama Masha

F

33

Baraka Kaigu Jefwa

M

34

Emmily Baya Bimlingo

F

35

Charrity Tsuwi Kalama

F

36

Mercy Ayieno Oyieno

F

37

Guni Chizi Bati

F

38

Martha Walowe

F

Post of Assistant ECDE Teacher III (Certificate holders)

Malindi Sub County

Date: 15/01/2021

Time: 9.00 am

S/N

Names

Gender

Venue

1.

Dorris Kwekwe Baya

F

Takaye Social Hall

2.

Evalyne Medza Saro

F

3.

Janet Mwenda Mwanyale

F

4.

Fauzia Rai Chingobi

F

5.

Joseph Kalama Karisa

M

6.

Elvina Mkarye Samini

F

7.

Jecinter Rukia Festus

F

8.

Henry Baraka Victor

M

9.

Gloria Andrew Kazungu

F

10.

Janet Nyavula Randu

F

11

Jackline Cheda Shutu

F

12

Msagala Loice Nazi

F

13

Jenifa Dhabu Karisa

F

14

Rose Chego Amani

F

15

Hilda Kanze Safari

F

16

Ruth Kanui Masha

F

17

Mariamu Mwasambu

F

18

Eunice Magombe Chiro

F

19

Mesalimu Nginyo Mwathima

F

20

Esther Kadzo Katana

F

21

Rita Sidi Mwarandu

F

Date: 18/01/2021

Time: 9.00 am

S/N

Names

Gender

Venue

21

Adam Baraka Tirus

M

Takaye Social Hall

22

Constance Pendoh Zephaniah

F

23

Monica Dama Kahindi

F

24

Kahindi Janet Kadzo

F

25

Samuel Mary Mapenzi

M

26

Margaret Kadii Mwilo

F

27

Everlyne Tabitha Nyanje

F

28

Ancillar Halima Baya

F

29

Evah Malombo Chakaya

F

30

Agnes Dama Charo

F

31

Gloria Omubango Nyawira

F

32

Baya Christine Uchi

F

33

Purity Kadzo Mwaiha

F

34

Erickson Maitha Sirya

M

35

Matilda Tumaiini Kalama

F

36

Lawrence Dogo Chai

M

37

Patience Nyadzua Wanje

F

38

Chipira Linet Harusi

F

39

Ramla Thoya Ndoro

F

40

Evalyne Medza Saro

F

41

Serah Kache Chai

F

42

Margarety Kache Ngonyo

F

43

Roselyne Walengwa Kasenge

F

Date: 19/01/2021

Time: 9.00 am

S/N

Names

Gender

Venue

43

Chiroma Ndegwa Mongo

F

Takaye Social Hall

44

Ruwa Nzai Kombe

F

45

Rehema Ali Luwali

F

46

Changawa Grace Pola

F

47

Agnes Dama Karisa

F

48

Peris Kadii Mitsanze

F

49

Margaret Kanze Mwavuo

F

50

Ojock Jane

F

51

Sarah Karisa Chai

F

52

Baraka Iha Kwicha

M

53

Eunice Kaingu Wanje

F

54

Lydia Tumaini Chapa

F

55

Elina Sidi Kaingu

F

56

Dinah Tumaini Katana

F

57

Denice Hawa Rama

F

58

Samu Edward Baya

M

59

Harrison Kombe Nzai

M

60

Hamisi Shanga Pala

M

61

Salma Fadhil Omar

F

62

Phanuel Carina Zipora

F

63

Elizabeth Jumwa Karisa

F

64

Evaline Mwende Ndangwa

F

65

Sharlet Kadzo Mwagandi

F

Date: 20/01/2021

Time: 9.00 am

S/N

Names

Gender

Venue

66

Phyllis Saumu Kitsao

F

Takaye Social Hall

67

Carolyne Neema Katana

F

68

Rukia Maamun Bwanaheri

F

69

Gladys Thoya

F

70

Lavenda Mbeyu Chiko

F

71

Simon Ngala Kahindi

M

72

Faith Ndanu Kikuni

F

73

Zawadi Mary Charo

F

74

Emmanuel Wanje Baya

M

75

Mapenzi Antony Sulubu

M

76

Rukia Alfany Nassor

F

77

Serah Said Charo

F

78

Carolyne Haluvaa Tola

F

79

Salama Kadenge Baya

F

80

Elizabeth Masika Kalama

F

81

Mary Kadii Charo

F

82

Christine Tunda Safari

F

83

Yeri Anderson Joyce

F

84

Josphat Katana Kahindi

F

85

Charo Vinani Loice

F

86

Ruth Riziki Saha

F

87

Lilian Mapenzi Fondo

F

88

Selina Sada Kadzeha

F

Board Secretary/CEO: County Public Service Board

 

Comments