:: Home   News Updates   APPLICANTS SHORTLISTED AND INVITED FOR INTERVIEWS – MINISTRY OF HEALTH (UNIVERSAL HEALTH COVERAGE PROGRAMME) ›

News Updates »

APPLICANTS SHORTLISTED AND INVITED FOR INTERVIEWS – MINISTRY OF HEALTH (UNIVERSAL HEALTH COVERAGE PROGRAMME)

....

All persons shortlisted hereunder are invited for interview at the County Public Service Board Offices’ located at the Kilifi Complex building (Tuskys Building) second floor.

The shortlisted candidates should carry with them:

  • Original Kenyan Identification (ID) Card or Passport
  • Original certificates and testimonials
  • Current statutory clearance as per chapter six of the Constitution of Kenya 2010.

Post of Clinical Officer

Date: 15/06/2020

Time: 9.00 am

S/N

Name

Gender

Sub County

1.

Kasena Mackline Thoya

M

Ganze

2.

Ngoa Mwaringa

M

Rabai

3.

Elizabeth Mwandori

F

Kaloleni

4.

Salim Suleiman Chinga

M

Malindi

5.

Karoli Lwanga Mutecho

M

Malindi

6.

Joseph Karisa Garama

M

Ganze

7.

Susan Mbuche

F

Kilifi North

8.

Yusuf Chiwala Mwadzala

M

Rabai

9.

Carolyne Dzame Heba

F

Rabai

10.

Mlewa Edward Karema

M

Malindi

11.

Rose Syombua Kamuya

F

Kaloleni

12.

Ngowa Noah Kadenge

M

Malindi

13.

Nelson Mudamu Bori

M

Kaloleni

14.

Hidaya Juma Ngao

F

Kilifi North

15.

Munira Salim Aziz

M

Malindi

16.

Mathias Mwachiru Mwatedi

M

Kilifi South

17.

Alex Chai Katana

M

Malindi

18

Victor Mideva Agesa

M

Kilifi North

19

Emma Anyango Omondi-Naima

F

Mumias West

20

Margret Mlongo Daktari

F

Kinango

21

Lennox Lewa Mbaga

M

Kilifi South

Post of Clinical Officer

Date: 16/06/2020

Time: 9.00 am

S/N

Name

Gender

Sub County

22.

Isaac Fwedeha Safari

M

Kilifi North

23.

Cecelia Nzingo Charo

F

Rabai

24.

Alfred Samini Kaingu

M

Kaloleni

25.

Samuel Kenga Bati

M

Malindi

26.

Amani Nzaro Daniel Shehe

M

Magarini

27.

Purity Mapenzi Harrison

F

Kaloleni

28.

Christian Sadiki Chimegah

M

Kilifi North

29.

Wanje Harmas Karisa

M

Magarini

30.

Ephantus Mvuko Konde

M

Rabai

31.

Clapperton Karisa Charo

M

Kaloleni

32.

Patience Koso Mwadzombo

F

Ganze

33.

John Muta Chilewe

M

Rabai

34.

Solomon Chea Thoya

M

Magarini

35.

Shungu Vincent Mruu

M

Magarini

36.

Rose Kadzo Shaha

F

Kilifi-North

37.

Kalame Samini Kirimo

M

Ganze

38.

Emmanuel Shukrani Mwamuye

M

Malindi

39.

Allan Kahindi Chengo

M

Malindi

40.

Kennedy Wanyama Barasa

M

Malindi

41

Lucas Mweri Baya

M

Kaloleni

42.

Farida Dama Kahindi

F

Kilifi North

Post of Kenya Registered Nurse

Date: 15/06/2020

Time: 9.00 am

1.

Sammy Charo Changawa

M

Kaloleni

2.

Samuel Kalume Mwaruwa

M

Rabai

3.

Davis Khamis Kazungu

M

Malindi

4.

Dunda Peninah Sada

F

Kilifi North

5.

Everlyn Mbuche Mungu

F

Kilifi North

6.

Joseph Safari Katsango

M

Ganze

7.

Mwanahamisi Nyadzua Pandao

F

Rabai

8.

Kahindi Baraka Malkiat

M

Ganze

9.

Racheal Nyamvula Mwambui

F

Kilifi South

10.

Justus Njiru Cholo

M

Malindi

11.

Bilahi Jimmy Gona

M

Malindi

12.

Mbaji Gloria Mbodze

F

Rabai

13.

Benson Safari Karisa

F

Magarini

14.

Michael Mvoi Mung’ong’o

M

Kaloleni

15.

Arnold Khonde Kadzomba

M

Kaloleni

16.

Combo Patrick Atilla

M

Kilifi South

17.

Maurine Tabu Ziro

F

Kaloleni

18.

Esther Santa Nyule

F

Ganze

Post of Kenya Registered Nurse

Date: 16/06/2020

Time: 9.00 am

S/N

Name

Gender

Sub County

19.

Dennis Mwatata Piri

M

Kilifi South

20.

Sadiki Nyale Janji

M

Kilifi South

21.

Christine Ngima Wachira

F

Malindi

22.

Calvin Oginga Atika

M

Malindi

23.

Yvonne Joy Yaa

F

Kilifi North

24

Teresia Mwanamvua Majaliwa

F

Taveta

25.

Pauline Mupa Mbanga

F

Kilifi South

26.

Bahati Beatrice Karisa

F

Kilifi North

27.

Patience Santa Mangi

F

Ganze

28.

Anderson Mkala Mdzomba

M

Rabai

29.

Mwinyi Abdalla Mumbo

M

Kilifi South

30.

Anderson Ngwia Karisa

M

Malindi

31.

Beatrice Nyevu Tete

F

Kilifi North

32.

Julia Mkasi Mwangolo

F

Kilifi South

33.

Lydia Mackinnon Kahindi

F

Magarini

34.

George Murira Mwamtsi

M

Rabai

35.

Cecilia Rukia Chisiwa

F

Kilifi South

36.

Josephine Mapenzi Mangi

F

Kilifi North

37.

Josephine Mapenzi Kalama

F

Ganze

Post of Kenya Registered Nurse

Date: 17/06/2020

Time: 9.00 am

S/N

Name

Gender

Sub County

38.

Doris Kuva Gereza

M

Rabai

39.

Chidui Scholarstica Eghwa

F

Kaloleni

40.

Michaelinar Amina Changawa

F

Kaloleni

41.

Kamar Omar Haji

M

Malindi

42.

George Kiboni Randu

M

Kilifi North

43.

Stanley Fondo Karisa

M

Kaloleni

44.

Esther Kadzo Furaha

F

Kaloleni

45.

Musonga Kubwa Geoffrey

M

Kilifi South

46

Ibrahim Otieno Omolo

M

Ugenya East

47.

William Shukran Ndurya

M

Magarini

48.

Elizabeth Amagove

F

Kilifi South

49

Ann Mary Wangari

F

Othaya South

50

Henry Abungu Martin

M

Bunyala West

51

Owuor Felix Aron

M

Karachuonyo

52

Asha Thoya Ndoro

F

Malindi

54

Mulazo Hinzano

M

Magarini

55

Morris Nyanje Katana

M

Ganze

Post of Community Health Extension Workers

Date: 17/06/2020

Time: 9.00 am

1.

Happy Ezekiel Ndungo

M

Rabai

2.

Ronald Reagan Oyoo

M

Malindi

3.

Elisha Washe Munga

M

Kilifi North

4.

Yvonne Monje Shida

F

Kilifi North

4.

Sharif Kenga Agnes

F

Ganze

5.

Elizabeth Odhanjo

F

Kilifi North

6.

Mwagandi Ngonyo Gilbert

M

Magarini

7.

Yaa Mbeyu Esther

F

Kilifi South

8.

Kalume Edward Gona

M

Malindi

9.

Mng’onda Naumi Pwaru

F

Mwatate

10.

Ezzydorah Constellah Bayah

F

Malindi

11.

Philister Macknon Kahindi

M

Magarini

12.

Helgah Norah Wamocha

F

Rabai

13

Dorcas Furaha Ngumbao

F

Kaloleni

14

Rachael Sidi Mwaro

F

Kilifi North

15

Rehema Kadzo Jumaa

F

Rabai

16

Sandra Kadzo Safari

F

Ganze

17

Moses Nganyawa Mwangemi

M

Malindi

18

Mercy Akinyi Awendo

F

Malindi

19

Agnes Kenga Sharif

M

Malindi

20

Katana Janet Dama

F

Ganze

21

Norah Oyiela Asikoye

F

Ganze

Post of Community Health Extension Workers

Date: 18/06/2020

Time: 9.00 am

S/N

Name

Gender

Sub County

22

Ngala Nancy Neema

F

Malindi

23

Charo Mweni Karisa

M

Kilifi North

24

Mercy Akinyi Owendo

F

Kilifi North

25

Kinywa Ann Wanjiru

F

Malindi

26

Khadija Said

F

Kilifi South

27

Purity Mnyazi Rondo

F

Kilifi North

28

Perius Neema Safari

F

Kilifi South

29

Maureen Mauwa Akoyo

F

Malindi

30

Lilly Pendo Kenga

F

Kilifi North

31.

Lilian Mahenzo Kombe

F

Malindi

32.

Florence Bahati Kazungu

F

Kilifi North

33.

Fenny Kadzo Charo

F

Kilifi North

34

Ramla Chenje Khamis

F

Kilifi North

35

Nguma Garama Kadenge

M

Magarini

36

Rebecca Rukia Mumba

F

Malindi

37

Petronila Mpenzwe Kazungu

M

Kilifi South

38

Antony Yaa Mangi

M

Magarini

39

Mwanaidi Khamis Mtoto

F

Kilifi North

40

Gillian Rehema Baya

F

Magarini

41

Pilly Nyadzua Gambo

F

Kilifi North

42

Fadhili Morris

M

Kilifi North

Post of Assistant Health Records and Information Management Officer

Date: 18/06/2020

Time: 9.00 am

S/N

Name

Gender

Sub County

1.

Racheal Dama Kadenge

F

Kilifi North

2.

Furaha Daniel Kenga

M

Ganze

3.

Njeri Mweni Kistilo

F

Kaloleni

4

Ngala Naomy Kache

F

Kilifi North

5

Peris Maunda Musyimi

F

Kaloleni

6

Fidlora Kadzo Kaingu

F

Kaloleni

7

Patience Kadzo

F

Kaloleni

8

Fondo Beatrice Salama

F

Malindi

9

Mercy Luvuno Kalu

F

Kilifi North

10

Pauline Kombe Chanzera

F

Ganze

11

Sara Mkambe Rhondo

F

Kilifi North

12

Joan Dzame Mwagona

F

Magarini

13

Mnazi Annet Luvuno

F

Kilifi North

14

Terrence Mdzomba Kurwa

F

Rabai

15

Malipo Said Zarume

M

Matuga

16

Maureen Kwekwe Fukwe

F

Rabai

17

Ann Nyanga Chitelengo

F

Kilifi South

18

Lydia Tatu Mwambegu

F

Magarini

19

Riziki Karisa Mwenya

F

Kilifi North

20

Marion Muhonja Anyika

F

Ikolomani

Post of Medical Laboratory Technologist

Date: 19/06/2020

Time: 9.00 am

S/N

Name

Gender

Sub County

1.

William Maunda Ferdinand

M

Kilifi North

2

Benjamin Mbinayo Munywori

M

Kibwezi West

3

Consolata Eshimwata Shikhule

F

Malindi

4

Jeta Titus Kalu

M

Magarini

5

Justin Mgandi Ndege

M

Rabai

6

Joseph Nyongesa Juma

M

Bungoma South

7

Nyabeni Janet

F

8

Mobegi Wilberforce Masita

M

Malindi

9

Joseck O Nyandoro

M

Marani

10

Ali Kalama Fondo

M

Kaloleni

11

Salim Mafonzi Kongoi

M

Kilifi South

12

Sammy Khisa

M

Kaloleni

13

Saidi Kahindi

M

Ganze

14

Mtana Deche Kashero

M

Kilifi South

15

Phyless Kasuku

F

Magarini

16

Rodgers Chiringa Arome

M

Malindi

17

Mariam Hamisi Mwakibarua

F

Matuga

18

Alice Bahati Kadzaa

F

Ganze

19

Issa Gona Masha

M

Ganze

20

Martha Jerop

F

Kilifi South

21

Judith Chadi Mwambegu

F

Ganze

Post of Nutrition and Dietetics Technologist

Date: 19/06/2020

Time: 9.00 am

S/N

Name

Gender

Sub County

1.

Nancy Rehema Charo

F

Magarini

2.

Happy Chizi Mwango

F

Ganze

3.

Mathias Harriet Zawadi

F

Kilifi North

4.

Nuran Dzoro Vyakare

M

Ganze

5.

Mugalla Mkhambe Martha

F

Rabai

6.

Annet Mbodza Kea

F

Kilifi South

7.

Constance Rukya Kahindi

F

Malindi

8.

Mwanache Mwinyi Ahmad

F

Kilifi South

9.

Agnes Kasichana Nyambu

F

Ganze

Post of Nutrition and Dietetics Technician

Date: 19/06/2020

Time: 9.00 am

S/N

Name

Gender

Sub County

1.

Kahindi Patrick Mbitha

M

Magararini

2.

Said Hamad Kauzwa

M

Kaloleni

3.

James Maitha Kahindi

F

Kaloleni

4.

Topister Mupa Mwango

F

Kilifi South

5.

Fredrick Baraka Kenga

M

Ganze

6.

Cynthia Kazungu

F

Ganze

7.

Japheth Onyango Obura

M

Rabai

8.

Josephine Karisa Taura

F

Malindi

9.

Margaret Chadi Fondo

F

Kilifi North

Post of Pharmaceutical Technologist

Date: 22/06/2020

Time: 9.00 am

S/N

Name

Gender

Sub County

1.

Wambua Philip Musyoka

M

Athi River

2.

Job Lobeki

M

Baringo North

3.

Vickson Kwicha Baya

M

Kaloleni

4.

Stanley Kamau Wamweya

M

Malindi

5.

Angela Nzula Michael

F

Rabai

6.

Alphonce Ziro Ndoro

M

Kilifi North

7.

Boniface Rimba Kalama

M

Ganze

8.

Rose Mueni Muthoka

F

Kaloleni

9.

Loise Thoya Baya

F

Likoni

Post of Radiographer

Date: 22/06/2020

Time: 9.00 am

S/N

Name

Gender

Sub County

1.

Muli Petronila Kasiva

F

Mbooni

2.

Maisha William Ngala

M

Kaloleni

3.

Isaac Ogesi Moranga

M

Malindi

4.

Vincent Chai Kazungu

M

Malindi

5.

Petronila Kasiva Muli

F

Mbooni

6.

Risper Zeitun Were

F

Suba

7.

Alex Kalama Emmanuel

M

Kilifi North

Post of Orthopedic Trauma Technician

Date: 22/06/2020

Time: 9.00 am

S/N

Name

Gender

Sub County

1.

Joseph Ruwa Ngome

M

Kilifi North

2.

Florence Wangeci

F

Kaloleni

3.

Faith Kadzo Karisa

F

Kaloleni

4.

Mariam Mjeni Rashid

F

Rabai

5.

Zilla Mundeye Rau

F

Rabai

6.

Matano Salim Chengo

M

7.

Gladys Kanze Changawa

F

Ganze

8.

Happy Dhahabu Kahindi

F

Ganze

Post of Assistant Physiotherapist

Date: 22/06/2020

Time: 9.00 am

S/N

Name

Gender

Sub County

1.

Oscar Munga

M

Rabai

2.

Mnenda K. Tatu

F

Kaloleni

3.

Peter Kombe Kahindi

M

Kaloleni

4.

Bidii Samson Sikubali

M

Kilifi North

5.

Eunice Dzame Boza

F

Rabai

6.

Nancy Awino Adongo

F

Malindi

7.

Lucy Jumbe Tom

F

Malindi

8.

Tobias Jira Mrima

M

Kilifi North

Post of Community Oral Health Officer

Date: 23/06/2020

Time: 9.00 am

S/N

Name

Gender

Sub County

1.

Alice Wangari Githinji

F

Murang'a East

2.

David Aruba Stanley

M

Ganze

3.

Emmanuel Kiplagat Kiptoo

M

Eldoret East

4.

Susan Wamuyu Wanjiku

F

Nakuru East

5.

Caroline Nthenya Laui

M

Mukaa

Post of Assistant Occupational Therapist

Date: 23/06/2020

Time: 9.00 am

S/N

Name

Gender

Sub County

1.

Jackson Kiti

M

Kinango

2.

Mumo Benedict Kithuka

M

Mbeere South

3.

Veronica Auma Odhiambo

F

Ganze

Johnson H. Randu

Board Secretary/C.E.O: County Public service Board

PLEASE NOTE:

The Kilifi County Public Service Board does not charge fees for any stage of the recruitment and selection process. Canvassing will lead to automatic disqualification.

 

Comments